Sınırsız Paylaşımın Tek Adresi

Sınırsız Paylaşımın Tek Adresi
Modarotör Alımları Başlamıstır

  Windows İşletim Sistemi nedir

  Paylaş
  avatar
  MaTa
  WebMaster
  WebMaster

  Mesaj Sayısı : 20
  Kayıt tarihi : 05/02/10
  Yaş : 28
  Nerden : adana

  Windows İşletim Sistemi nedir

  Mesaj tarafından MaTa Bir Paz Şub. 07, 2010 2:04 pm

  Windows İşletim Sistemi nedir
  A-) ISLETIM SISTEMI NEDIR?
  Isletim sistemi de bir bilgisayar programidir. Temel görevi bilgisayar parçalarinin birbirleriyle olan iliskilerini düzenlemek, aralarinda bilgi alisverisi yapabilmelerini saglamaktir. Bu parçalar gözle gördügünüz parçalari kapsadigi gibi, bilgisayarin kapagini açmadan göremeyeceginiz parçalari da kapsar.
  WINDOWS ISLETIM SISTEMI
  Windows, bilgisayarla iletisim kurabileceginiz arabirimi, diger bir deyisle ortami saglayarak; sizle bilgisayar arasinda baglanti kurar. Üzerinde çok sayida programin çalisabildigi, temel yazilim islevi görür. Microsoft word gibi sözcük islemciler, microsoft excel gibi elektronik hesap tablolari programlari, bu programlara örnek gösterilebilir. Bilgisayarin bellegini kontrol altinda tutmak ve bilgisayara giren bilgilerle (girdi), bilgisayardan çikan bilgileri (çikti) yönetmek gibi içsel islevler saglar. Bir dizi yardimci program (sisteminizi yönetmek- için hazirlanmis özel programlar), ayrica klasör(dizin) ve disklerinizi yönetmeniz için komutlar saglar. Tüm isletim sistemlerinin yaptigi bu islevlere ilave olarak, windows 98 birçok gelismis özellik ve araç saglar. Örnegin:
  Ekran üzerinde fareyle kontrol edebileceginiz resimler, simgeler, pencereler ve sözcükler kullanan bir grafiksel kullanici arabirimi. Basit bir sözcük islemci ve bir grafik program içeren yerlesik programlar, ya da donatilar. Ayni anda birçok belgeyi görüntüleme ve çok sayida programi yine ayni anda çalistirma yetenegi.
  1-) Masaüstü nedir ?
  Windows98 bilgisayarin ekranini "masa üstü" olarak tanir. Bir anlamda ekran bizim masamiz olur. Windows98 "masamizin üstüne" bilgisayarimizi kolaylikla kullanabilecegimiz "araç ve gereçler"i yerlestirir.
  2-)Masaüstü nesnelerinin tanimi ve özellikleri
  a-)Bilgisayarim simgesi: Bilgisayarinizi, disket sürücülerini, bagli yaziciyi, vb. Temsil eden bir simgedir. Ayni zamanda ayarlama yapabilmemize de olanak verir. Bilgisayarinizda bulunan tüm programlari, belgeleri ve diger kaynaklari temsil eder. Bu simgeden açilan pencere “Windows Gezgini”ne benzer yapida kullanilabilir
  b-)Belgelerim: Kelime Islem ve Tablolama gibi programlarla olusturan belgelerin saklandigi bölme. "Belgelerim" adini tasir;
  c-)Geri dönüsüm kutusu: Windows 98in sildiginiz tüm dosyalari biriktirdigi yere denir. Geri dönüsüm k...

   Forum Saati Perş. Ocak 17, 2019 4:24 am